Przygotowanie firmy do sukcesji

kto powiedzia艂, 偶e firma rodzinna nie mo偶e zosta膰 wielopokoleniowa?

Uzyskaj dost臋p do najlepszych praktyk w obszarze sukcesji

Dobra informacja - biznes rodzinny rz膮dzi si臋 swoimi prawami.

W firmie rodzinnej planowanie i wdra偶anie sukcesji powinno by膰 wa偶nym elementem strategii biznesowej.

wycena aktyw贸w
renegocjacje i negocjacje
restrukturyzacja
reorganizacja
due diligence

Wcze艣niej czy p贸藕niej ka偶dy chce przej艣膰 na emerytur臋

je艣li jeste艣 w艂a艣cicielem firmy rodzinnej, przej艣cie na emerytur臋 nie sprowadza si臋 do nieobecno艣ci w biurze. Musisz nie tylko upewni膰 si臋, 偶e masz wystarczaj膮c膮 ilo艣膰 pieni臋dzy , ale tak偶e zastanowi膰 si臋, co stanie si臋 z firm膮 gdy zostaniesz emerytem lub w przypadku Twojej 艣mierci.

01Ustal, czy to dobry czas

Powiniene艣 mie膰 opracowany plan sukcesji na kilka lat przed przej艣ciem na emerytur臋. Dzi臋ki temu b臋dziesz mie膰 czas na om贸wienie wszystkich spraw z rodzin膮 i ustalenie kto ma by膰 Twoim nast臋pc膮.

02Skonsultuj to z prawnikiem

Tw贸j prawnik pomo偶e Ci zebra膰 jak najwi臋cej informacji o Twojej firmie, istniej膮cych umowach i wielu innych danych, kt贸re mog膮 by膰 integraln膮 cz臋艣ci膮 planu sukcesji.聽 B臋dzie to mie膰 kluczowe znaczenie dla przeprowadzenia ca艂ej transakcji.

03Wsp贸艂pracuj z rodzin膮

Skuteczny d艂ugoterminowy plan sukcesji nie polega jednak tylko na papierkowej robocie. Zaanga偶owanie rodziny w dyskusje na temat przysz艂o艣ci firmy jest niezb臋dne do zarz膮dzania oczekiwaniami cz艂onk贸w rodziny oraz tworzenia atmosfery komunikacji i zaufania.

Zaplanowanie sukcesji jest r贸wnie wa偶ne jak sporz膮dzenie testamentu.

Przygotowanie firmy do sukcesji ma zapewni膰 p艂ynne przekazanie w艂adzy mi臋dzy Tob膮 a przysz艂ymi w艂a艣cicielami Twojej firmy.

Opr贸cz ustalenia praktyk czy zasad dotycz膮cych prowadzenia firmy, odpowiednie przygotowanie firmy do sukcesji mo偶e r贸wnie偶 pom贸c w zdefiniowaniu kultury i zapewnieniu profesjonalnego zarz膮dzania firm膮. Wsp贸艂praca z do艣wiadczonym zespo艂em prawnik贸w korporacyjnych w zakresie przygotowania kompleksowych um贸w i procedur mo偶e pom贸c w unikni臋ciu konflikt贸w i usprawni膰 prowadzenie firmy.