Planowanie Sukcesji

ustal strategi臋 identyfikacji i rozwoju przysz艂ych lider贸w w Twojej firmie.

Jak zaplanowa膰 sukcesj臋?

Wprowadzenie skutecznego planu sukcesji wymaga du偶ej organizacji i przemy艣lenia.

Przekazanie pa艂eczki nast臋pnemu pokoleniu to cel wielu lider贸w firm rodzinnych. Je艣li zostanie odpowiednio przeprowadzony, proces ten b臋dzie skutecznym posuni臋ciem biznesowym. Jasno komunikuj膮c zamiary sukcesji rodzinnej, rozwijaj膮c silne relacje i udowadniaj膮c sprawno艣膰 nast臋pc贸w, firmy rodzinne mog膮 zyska膰 w oczach pracownik贸w nieb臋d膮cych cz艂onkami rodziny.

przyjrzyj si臋 dzia艂aniu swojej firmy
wska偶 kandydat贸w do sukcesji
zidentyfikuj potrzeby
oce艅 potencjalne ryzyka
wyznacz nast臋pc贸w

Rozpocznij planowanie sukcesji ju偶 teraz

Brak planu sukcesji firmy rodzinnej mo偶e doprowadzi膰 do k艂贸tni i spor贸w prawnych, kt贸re mog膮 wp艂yn膮膰 na funkcjonowanie firmy.

01Daj sobie troch臋 czasu

Powszechnym i potencjalnie 艣miertelnym b艂臋dem jest pozostawienie sukcesji do ostatniej chwili lub do momentu, gdy nie ma innego wyj艣cia. Mo偶e to i cz臋sto stanowi zagro偶enie dla samego przetrwania firmy rodzinnej.

02Postaw na komunikacj臋

Aby wykorzysta膰 swoj膮 przewag臋 konkurencyjn膮, wa偶ne jest, aby firmy rodzinne stwarza艂y mo偶liwo艣ci, w kt贸rych w艂a艣ciciele mog膮 prowadzi膰 otwarte i szczere rozmowy na temat wizji przysz艂o艣ci firmy.

03Szukaj odpowiedniego wsparcia

Znasz swoj膮 firm臋 lepiej ni偶 ktokolwiek inny. Ale to nie oznacza, 偶e znasz odpowiedzi na wszystkie pytania. Przy planowaniu sukcesji powiniene艣 zastanowi膰 si臋 nad wsparciem z zewn膮trz – u艂atwi to rozwi膮zywanie powsta艂ych problem贸w.

Planowanie sukcesji to proces

stanowi膮cy jedno z najwi臋kszych wyzwa艅 firm rodzinnych.

Udana sukcesja to mozolny proces, kt贸ry wymaga mi臋dzypokoleniowej pracy zespo艂owej. Nie mo偶na o niej my艣le膰 jak o jednorazowym wydarzeniu. Przygotowanie rodziny, przeprowadzenie nierzadko trudnych rozm贸w, tworzenie w艂a艣ciwych struktur i ponowna ich ocena w miar臋 zmieniaj膮cych si臋 czas贸w stawia wiele wyzwa艅 przed menad偶erami firm rodzinnych.聽